Založ si blog

Osvienčim a prepisovanie dejín

 

Nedávno som sa venoval výrokom ukrajinského premiéra A. Jaceňuka v Berlíne o tom, ako ZSSR napadol nacistické Nemecko: http://brankof.blog.pravda.sk/2015/01/12/zautocil-zssr-na-nacisticke-nemecko/ . Ak si niekto myslel, že Jaceňukov exces bol iba ojedineným pokusom prekresľovať históriu, tak sa musel zobudiť po nových absurdných vyhláseniach. Tento krát sa „zaskvel“ poľský minister zahraničných vecí G. Schetyna, ktorý sa vyjadril, že to boli Ukrajinci, kto oslobodil koncentračný tábor v Osvienčime. Z nárastu týchto a ďalších podobných výrokov je jasné, že snaha prepisovať históriu s cieľom znižovať úlohu Ruska už dávno nie je len okrajovým fenoménom.

 

           Nepozvanie V. Putina do Osvienčimu

 

Celý škandál okolo Osvienčimu začal už v momente, keď poľská vláda nepozvala na spomienkovú udalosť ruského prezidenta V. Putina. Poľská strana spomínala, že pozvánky na oslavy neposielala nikomu. Zrejme sa chcela vyhnúť práve tomu, aby musela pozvať prezidenta V. Putina. Lenže s tými pozvánkami to neplatilo bezo zvyšku:  na rozdiel od prezidenta V. Putina poľská premiérka E. Kopacz osobne na oslavy oslobodenia Oswiecimu pozvala ukrajinského prezidenta P. Porošenku: http://rt.com/news/224399-ukraine-poland-invitation-auschwitz/ .

To, že  V. Putin nebol do Osvienčimu pozvaný, je skutočná trápnosť. Múzeum v Oswiecime síce hovorilo, že informáciu o konaní osláv oznámilo aj Rusom, pozvánku ale tiež neposlalo. Za takýchto okolností sa však nemožno diviť, že V. Putin do Poľska neprišiel. Keby sa pokúsil prísť bez pozvania prísť do Poľska, mohol by sa prezident dožiť rôznych prekvapení diplomatického charakteru, napr. keby nejaký úradník na vstupnej kontrole zdieľal „novú historiografiu“ ministra G. Schetynu a začal by ruskej delegácii vysvetľovať, že Osvienčim predsa oslobodili Ukrajinci.

V Poľsku asi tiež nedocenili, akí sú na otázku pozvania a nepozvania Rusi v poslednom čase citliví. V Európe sa totiž objavilo niekoľko incidentov, ktoré urážali nielen predstaviteľov Ruska, ale nepriamo aj veteránov Veľkej vlasteneckej vojny. Stačí si spomenúť na postoj primátora A. Slafkovského k oslavám oslobodenia L. Mikuláša v minulom roku.

 

            Ukrajinci a ukrajinské fronty

 

Na výrokoch ministra G. Schetynu je trápny nielen ich obsah, ale aj ich kontext. Išlo totiž o okolnosti okolo nepozvania V. Putina, ktoré mal minister G. Schetyna vysvetľovať aj v poľskom rádiu. Tam dostal od novinára otázku, či nepozvanie V. Putina nie je prejavom malosti, lebo Červená armáda otvorila brány do Auschwitzu. Minister G. Schetyna však novinára prerušil a vyjadril sa takto: „Alebo možno by sme mali radšej povedať, že to prvý ukrajinský front a Ukrajinci oslobodili, pretože tam vtedy v ten januárový deň boli ukrajinskí vojaci a to oni otvorili bránu tábora.“ Samozrejme, že ide o absurdné tvrdenie, ale minister sa napriek tomu vo vzťahu ku kritike tváril prekvapene a vo štvrtok 22. januára povedal: „Nerozumiem nervóznej reakcii ruského ministra Sergeja Lavrova a ruských médií…“ Pozri: http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/schetyna-nie-rozumiem-nerwowej-reakcji-moskwy# .

Ja tej pobúrenej ruskej reakcii rozumiem a v súčasnej Európe cítim skutočnú tendenciu prepisovať históriu. Ani snaha urobiť z ukrajinského frontu skupinu etnických Ukrajincov nie je nová a je známa i z rôznych európskych médií. K podobným úletom sa pred časom odhodlal aj historik T. Snyder a jeho tvrdeniam poskytol veľký priestor denník Sme. Písal som o tom tu: http://brankof.blog.pravda.sk/2014/03/01/popieranie-holocaustu-znovu-dovolene/. Okrem toho, že T. Snyder tam spomenul, že Rusi nepatrili medzi hlavné obete nacistickej politiky, opísal aj Prvý ukrajinský front ako dôkaz nadpriemerného podielu Ukrajincov v Červenej armáde.

Samozrejme, toto je zjavný nezmysel, veď keby sme použili podobnú logiku o frontoch (skupinách armád) ako o dôkazoch etnickej príslušnosti, tak by potom Červená armáda nemala vôbec žiadnych ruských vojakov, pretože nemala ani žiadny “ruský front”. Avšak každý, kto trochu pozná štruktúru Červenej armády, vie, že názov frontu sa neodvodzoval od etník, ktoré v ňom bojovali. A aj v Prvom ukrajinskom fronte bolo s veľkým odstupom najviac Rusov. Žiaľ, ako vidíme na príklade ministra G. Schetynu, absurdné predstavy o frontoch sa z médií dostali až do vysokej politiky.

 

            Krym ako Mníchov ?

 

Za veľmi nebezpečnú súčasť snáh o prepisovanie histórie považujem aj hľadanie nevhodných analógií s nacistickou minulosťou. Nehoráznym pokusom o relativizácou nacistických zločinov je napr. snaha o hľadanie analógie medzi udalosťami na Kryme 2014 a Mníchovom 1938. Žiaľ, toto sa objavuje i u niektorých analytikov, ktorí majú nadmerné zastúpenie v rusofóbnych slovenských médiách. Uvedená analógia je zvlášť nebezpečným prepisovaním histórie. Analógia totiž naznačuje, že postup V. Putina je v podstate podobný ako postup A. Hitlera. A keďže dnes existuje zhoda na tom, že A. Hitler bol zlom, voči ktorému bolo treba bojovať, naznačuje uvedená analógia aj potrebu vojny s dnešným Putinovým Ruskom.

Analógia medzi Mníchovom 1938 a Krymom 2014 však nesedí ani kvôli faktickému vývoju oboch situácií. V prípade secesie Krymu od Ukrajiny išlo o následok protiústavného prevratu v Kyjeve, ktorý viedol k spochybneniu ústavného poriadku celej Ukrajiny. Na Kryme sa pýtali: keď teda v Kyjeve zvrhli protiústavne prezidenta, za ktorého hlasoval skoro celý Krym, prečo má tento Krym ešte rešpektovať ustanovenie o územnej celistvosti v ukrajinskej ústave. A v následnom referende dali na to aj jasnú odpoveď. V prípade Mníchovskej dohody nebolo možné klásť podobné otázky o protiústavnom prevrate. V roku 1935 vyhral prezidentské voľby E. Beneš s veľkým náskokom pred K. Henleinom a preto v roku 1938 ani nemohlo prísť k protiústavnému odstráneniu „prezidenta Henleina“.

Je tu ešte jedna odlišnosť: na rozdiel od Nemecka 1938 sa Rusko vo februári 2014 pokúsilo vyriešiť konflikt na Ukrajine hľadaním dohody o regulácii konfliktu medzi V. Janukovčom a predstaviteľmi Majdanu. Dohodu mali garantovať aj ministri zahraničia Francúzska, Nemecka a Poľska. Je smutné, že táto dohoda bola jednostranne porušená prozápadnými povstalcami v Kyjeve. Keby sa vtedy dodržali záväzky, nebola by dnes ani krymská kríza. Podobná šanca sa pre ČSR v roku 1938 neobjavila.

Pri ľuďoch, ktorí masívne robia analógie medzi Mníchovom 1938 a Krymom 2014 vidím veľmi často ešte jednu zaujímavý paradox: práve oni obvykle obhajujú S. Banderu a vyviňujú banderovcov z ich zločinov počas vojny. Od našich analytikov sme sa neraz dozvedeli, že Putin síce koná ako Hitler v Mníchove, ale naopak, že banderovcov obviňovať zo zločinov v druhej svetovej vojne nemožno.

 

             Ako proti falzifikátorom ?

 

Je zrejmé, že proti falzifikátorom dejín sa treba ohradzovať. Samozrejme, že je to veľmi ťažké, lebo oni majú silnú pozíciu aj v slovenských médiách a v protežovanej časti tretieho sektora. Je tu však určitá možnosť, ako dať najavo aspoň nesúhlas a vyjadriť postoj Slovenska úplne jednoznačne. Je treba, aby najvyšší politici SR išli do Moskvy na oslavy 9. mája a jednoznačne sa pritom vyjadrili k falzifikátorom dejín. A aj oslavy 9. mája na Slavíne či inde na Slovensku by sa mali niesť v podobnom duchu!

 

 

 

 

 

Vojna nie je riešenie!  

26.02.2022

Vo štvrtok ráno 24. februára prezident Vladimír Putin rozhodol o vykonaní špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Bez ohľadu na to, čo tomuto vývoju predchádzalo, ide o protiprávny krok, ktorý treba odsúdiť. Vojna je vždy zlom, nikdy nie je riešením! Akty vojnového násilia a straty na ľudských životoch treba čo najskôr zastaviť! Zhoršovanie vzťahu Ruska [...]

Predvolebné sľuby poslancov a obranná dohoda s USA

07.02.2022

V Národnej Rade SR sa v najbližších dňoch bude hlasovať o návrhu dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (parlamentná tlač 879). Ide o veľmi zásadné hlasovanie pre budúcnosť Slovenska a práve pri ňom by si poslanci mali prečítať čl. 2 ods. 1 ústavy: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov [...]

Prezidentka a ľudské práva: Dubaj verzus Peking

04.02.2022

Jedným z hlavných problémov Slovenska v posledných rokoch je extrémny dvojaký meter, ktorý sa objavuje pri najrôznejších témach – od privilégií politikov počas pandémie až po ochranu detí. Tento meter cítiť zvlášť silno pri hodnotení situácie s ľudskými právami v zahraničí. Príkladom takého postupu bolo rozhodnutie Z. Čaputovej necestovať na [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

Branislav Fábry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 2245370x
Priemerná čítanosť článkov: 5627x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy