Založ si blog

Podivný prevrat V Zimbabwe

Rok 2017 priniesol veľa zmien vo svete a medzi tie nepochyne patrí aj koniec éry prezidenta R. Mugabeho v Zimbabwe. Napriek tomu, že ide o dôležitú zmenu, nie je až tak prekvapivá. Už niekoľko rokov sa špekulovalo o tom, nakoľko ešte 93-ročný prezident kontroluje situáciu okolo seba a kedy príde k formálnemu prechodu moci na iný subjekt.

 

Čo sa vlastne stalo?

Zmena držiteľa moci nastala v novembri 2017. Pred voľbami, ktoré boli naplánované na rok 2018, vyrcholil boj medzi frakciami vládnej strany ZANU-PF. V ňom sa presadil prezident R. Mugabeho a jeho manželka Grace, zvaná aj „Gucci Grace“, kvôli svojej záľube v luxuse. Porazeným mal byť viceprezident E. Mnangagwa, bývalý minister obrany a šéf tajných služieb, ktorého 6. novembra zbavili funkcie. Lenže tento politik, nazývaný „krokodíl“ kvôli svojej bezohľadnosti, sa so situáciou nezmieril a využil svoj vplyv v armáde. Tá pod vedením C. Chiwengu obsadila štátne inštitúcie a R. Mugabe skončil 15. novembra v domácom väzení. A hoci sa nechcel vzdať okamžite, po hrozbe ústavnej žaloby rezignoval.

Miesto R. Mugabeho tak zaujme E. Mnangagwa, ktorý pri zásahu armády nechcel príliš otvorene vystupovať, aby tým nevzbudzoval dojem otvoreného prevratu a udržal akýsi obraz legitimity. Dobre si totiž uvedomoval, že hoci sa dnes obyvatelia Zimbabwe tešia z odchodu R. Mugabeho, ani nasledujúci prezident nebude asi populárny, keďže nedokáže vyriešiť štrukturálne problémy krajiny. A titul „pučistu“ by nového prezidenta tiež nemusel posilniť. Proti prevratom sa jasne vyslovili tak Africká únia a ako aj regionálne združenie štátov SADC, ktoré sa obávajú ďalších ohnísk nestability v Afrike.

Mnangagwa sa však snaží nakloniť si obyvateľstvo ekonomickými prísľubmi. Populárny je najmä prísľub zníženia rôznych poplatkov, napr. za registráciu automobilu. Rovnako masívne používa prísľub skorého príchodu zahraničných investorov a zníženia nezamestnanosti. Splnenie týchto sľubov je však otázne. V prípade zníženia poplatkov bude treba nahradiť výpadok príjmov rozpočtu a zahraniční investori sú zatiaľ dosť zneistení prevratom – počas novembra veľmi poklesli ceny akcií zimbabwijských podnikov na burze. Prísľub zahraničných investícií pritom nie je až tak nový: v posledných rokoch ho využíval aj R. Mugabe, ktorý pre investorov vytvoril i tzv. špeciálne ekonomické zóny. Doteraz však neboli príliš úspešné.

 

Vývoj Zimbabwe za Mugabeho

Jedným z hlavných problémov pri hodnotení situácie v Zimbabwe je zjednodušená snaha vnímať doterajší vývoj v Zimbabwe ako nepretržitú éru socialistickej diktatúry R. Mugabeho. Pritom si však treba uvedomiť, že jeho postavenie sa v rámci ústavných inštitúcií niekoľkokrát menilo. V období boja proti rasistickému režimu v Rodézii bol ako marxistický aktivista dvanásť rokov väznený (1963-1974) a ani potom sa nestal jediným vodcom odboja. V roku 1980, po zmene Rodézie na Zimbabwe a po prvých všeobecných voľbách R. Mugabe získal funkciu premiéra, nie funkciu prezidenta. Spory rôznych odbojárskych skupín však po roku 1980 nezanikli a skončili až vyhlásením R. Mugabeho za druhého prezidenta Zimbabwe (po C. Bananovi) v roku 1987.

Zmeny v politicko-ekonomickom systéme nastali i po rozpade východného bloku v roku 1991: Zimbabwe novelizovalo časť svojej socialistickej ústavy – vylúčilo z nej pojmy „marxizmus-leninizmus“ či „vedecký socializmus“ a prijalo pôžičky od Medzinárodného menového fondu. Miesto triedneho boja začal tiež R. Mugabe zdôrazňovať boj proti kolonializmu a snažil sa riešiť sociálne problémy na účet bielych farmárov, ktorí kontrolovali asi 40% pôdy. Prerozdeľovanie pôdy bielych vlastníkov sa stalo zásadnou politickou témou pre celé 90-te roky, i keď zďaleka neviedlo k želaným ekonomickým následkom.

Napriek svojim snahám prezident R. Mugabe stále strácal popularitu. V roku 2000 neuspel v referende o novej ústave a jeho strana prehrala i parlamentné voľby. Vytvorila sa silná opozícia, vedená Tsangeraiom, ktorý v roku 2008 získal i funkciu viceprezidenta. Prezident R. Mugabe však stále viac zasahoval do volebných procesov a tak opäť zvíťazil i v pochybných voľbách v roku 2013. A hoci sa čakalo, že to bude jeho posledná prezidentská kandidatúra, opäť sa vyjadril, že chce kandidovať i v roku 2018. Situáciu vo svojom okolí však už zjavne nemal pod kontrolou a boj mocenských frakcií tak vyvrcholil v novembri tohto roku.

 

Mýty a realita v Zimbabwe

V súvislosti so Zimbabwe sa často hovorí o tom, že diktátor R. Mugabe nesie hlavnú zodpovednosť za súčasné ekonomické problémy krajiny. Jeho zodpovednosť je nepochybne veľká. Skombinoval mnohé nedostatky socialistických štátov, s ktorými v 80-tych rokoch spolupracoval, s kapitalistickou oligarchiou, ktorú okolo seba vytvoril v tomto storočí. R. Mugabe tiež nebol ochotný prebrať zodpovednosť za svoje omyly a vždy rýchlo našiel „vinníka“ v niekom inom. Zaujímavé sú aj Mugabeho ideologické premeny: začínal ako marxistický internacionalista a skončil ako zimbabwijský nacionalista.

O Zimbabwe sa často píše, že v porovnaní so 60-tymi rokmi minulého storočia schudobnelo. Platí to najmä pre oblasť poľnohospodárstva, ktoré stále zamestnáva viac ako dve tretiny obyvateľov. Lenže pri poľnohospodárstve ide o častý jav a mnohé tradičné africké obilnice, napr. Egypt, zažili podobný vývoj. Súvisí to najmä s nárastom počtu obyvateľov – v Zimbabwe žilo v polovici 20. storočia asi dva a pol milióna ľudí, dnes je to skoro 15 miliónov. Závažným problémom pre poľnohospodárov v Zimbabwe sú aj klimatické zmeny, vrátane klesajúcej dostupnosti a rastúcej ceny vody. Situáciu komplikuje aj konkurencia subvencovaných potravín z USA a EÚ. Napriek všetkému je však Zimbabwe stále významným exportérom bavlny či kakaa.

Zimbabwe tiež patrí medzi krajiny, o ktorých na Slovensku panuje veľa mýtov a dezinformácií. Mienkotvorné médiá sú schopné šíriť i tie najbláznivejšie dezinformácie, napr. tvrdenie, že po neúspešnej olympiáde v Riu 2016 nechal R. Mugabe zatknúť celý olympijsky tím. Zimbabwe býva zobrazované v čisto negatívnych farbách, hoci tamojšia situácia je oveľa diferencovanejšia. Je napr. zaujímavé, že Zimbabwe sa ocitá na prvom mieste z hľadiska miery alfabetizácie v rámci celej Afriky a rovnako v oblasti verejného zdravotníctva existujú niektoré pozitívne javy, napr. v otázkach očkovania. Dokonca i z hľadiska počtu nakazených vírusom HIV je na tom Zimbabwe lepšie než bohatší susedia Botswana a Južná Afrika.

 

Zásadný problém Afriky

V súvislosti so Zimbabwe po skončení Mugabeho éry sa často hovorí o možnosti využitia nerastných surovín pre budúci rozvoj ekonomiky. Zimbabwe má určite potenciál lepšie využiť svoje nerastné bohatstvo, najmä drahé kovy, ktoré exportuje už dnes. Bolo by však potrebné, aby sa nerastné bohatstvo nestalo prekliatím krajiny, ako je to v prípade mnohých afrických štátov. Príkladov môže byť dosť a dokonca aj tzv. úspešné krajiny Afriky v mnohých oblastiach zlyhávajú.

Zimbabwe sa veľmi často porovnáva so susednou Botswanou, ktorá je na Západe uvádzaná ako modelový príklad ekonomicky úspešnej krajiny v Afrike. Botswana síce naozaj dosahuje jeden z najvyšších údajov HDP na 1 obyv. v Afrike, lenže aj tu dostávajú obyvatelia štátu z rozprávkového nerastného bohatstva iba minimum – väčšinu si rozdeľujú nadnárodné koncerny a niekoľko domácich politikov. Pritom nerastného bohatstva v Botswane je mnoho aj na africké pomery. Krajina je druhým najväčším producentom diamantov na svete (po Rusku), hoci má iba dva a pol milióna obyvateľov. Lenže i pri takomto nesmiernom potenciáli je skoro štvrtina obyvateľov postihnutá epidémiou AIDS (3. miesto na svete) a väčšina z nich odkázaná na pomoc zo zahraničia. Afrika trpí problémami nielen kvôli svojim diktátorom…

Vyšlo v Literárnom týždenníku 41-42/2017

Voľba organizátora MS vo futbale

21.06.2018

Vo štvrtok 14. júna 2018 sa v Rusku začali majstrovstvá sveta vo futbale. Ide o najväčšie športové podujatie sveta, presahujúce aj olympijské hry. Preto je prestížnou záležitosťou mnohých viac »

Talianske ústavné a politické otrasy

07.06.2018

V Taliansku sa rok 2018 nesie v znamení zmien a prekvapení. Pre väčšinu Talianov je najväčším prekvapením to, že ich futbalisti sa neprebojovali na MS vo futbale v Rusku, avšak pre mnohých viac »

Štrukturálne problémy ústavného súdu a návrhy 38 právnikov

04.06.2018

V decembri 2017 prezident A. Kiska po rokoch konfliktov a prieťahov vymenoval troch nových sudcov Ústavného súdu SR (ÚS SR), čím sa počet sudcov doplnil na ústavou požadovaných 13. Napriek viac »

parlament, národna rada, NR SR, budova

Majetok politikov bez lupy

25.06.2018 06:00

Podľa politológa Koziaka hovoriť o potrebe prijatia nového zákona o ochrane verejného záujmu je len dobrým sloganom pre voličov, ale nič sa neurobí.

pohotovosť, lekárska pohotovostná služžba

Zoznam pohotovostí bude na poslednú chvíľu

24.06.2018 20:00

Na nový systém fungovania prvej pomoci malo od júla nabehnúť 75 ambulancií pre dospelých a 61 pre deti, táto sieť nekopíruje dnešný stav, je menšia.

súd, Pavol Rusko, Marián Kočner, prepustenie na slobodu

Rozhodne sa polícia prehľadať Kočnerov dom?

24.06.2018 19:42

Polícia sa môže pokúsiť o prehliadku. Špecializovaný trestný súd v prípade oboch obvinených rozhodol, že na koniec vyšetrovania budú čakať na slobode.

babiš

Babiš potvrdil, že na post ministra zahraničných vecí navrhne Pocheho

24.06.2018 17:58

Predseda ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že ak by Babiš nepredložil prezidentovi Pocheho nomináciu, išlo by o porušenie koaličnej zmluvy.

Branislav Fábry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 823529x
Priemerná čítanosť článkov: 3743x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy