Založ si blog

Ukrajinské absurdity vo futbalovom svete

 

V našich a západných médiách neexistuje priestor, kde by bolo možné analyzovať všetky excesy, ktorých sa v poslednom čase dopustila na Ukrajine koalícia, zložená z ultranacionalistov a oligarchov. Netreba spomínať, že táto koalícia je okrem médií podporovaná aj európskou byrokraciou. Jeden oligarchický exces z dnešnej Ukrajiny opíšem aj v tomto článku, pretože sa mi javí ako príznačný pre mnohé fenomény dnešného sveta.

Predstavte si: majitelia klubu FC Barcelona by sa rozhodli, že svoj klub presunú do Madridu a ten začne hrať svoje domáce zápasy na tamojšom štadióne San Bernabeu… Alebo si predstavte: majitelia klubu Bayern Mníchov sa rozhodnú, že Bayern začne hrať svoje domáce zápasy v Hamburgu…

Nemožné! – poviete si. Nuž, nie je to vôbec nemožné a bolo by to úplne legálne v dnešnom svete, kde niektorí bohatí ľudia vlastnia a môžu všetko a ostatní sú považovaní len za odpad pod ich podošvy. Potvrdením tejto absurdity je aj futbalový vývoj na dnešnej Ukrajine.

 

             Šachťar Doneck v Ľviv Aréne

 

Na Ukrajine sa medzi tamojšími futbalovými klubmi vytvorili určité historicky podmienené rivality. Na jednej strane stoja kluby ako Dinamo Kyjev alebo Karpaty Ľvov, ktoré majú medzi svojimi fanúšikmi veľa ukrajinských nacionalistov, zatiaľ čo na druhej strane existujú kluby ako Šachťar Doneck alebo Zorija Luhansk, kde je medzi fanúšikmi veľmi veľa oponentov ukrajinského nacionalizmu. A tak ako v Bratislave fanúšikovia častujú Košičanov pojmami ako „šaleny východ“, tak aj fanúšikovia v Ľvove a Kyjeve majú svoj bohatý repertoár pre „kacapov“ z východu. Tieto „sympatie“ sú vzájomné a aj na štadióne Šachťaru sa tiež všelijako pokrikovalo na kluby zo západu Ukrajiny. Regionálne rozpory sa prejavovali na štadiónoch i mimo nich už dlho a na nešťastie, skončili sa občianskou vojnou na Ukrajine.

Absurdný je však aj vývoj, ktorý sa počas vojny udial v ukrajinskom futbale. Šachťar Doneck sa počas konfliktu presunul skutočne neuveriteľným spôsobom. Klub presunul svoje sídlo do Kyjeva a domáce zápasy začal hrať – v Arene Ľviv v meste Ľvov. To sa dá naozaj porovnať len s prípadným presunom FC Barcelony do Madridu!

Šachťar Doneck bol v tomto storočí najúspešnejším a najznámejším klubom celej Ukrajiny. Celé desaťročie úspešne konkuroval najslávnejším klubom Európy a v roku 2009 sa stal dokonca i víťazom Európskej ligy. Šachťar bol aj najdôležitejším reprezentantom mesta Doneck i celého regionu. Kvôli svojmu baníckemu názvu i histórii bol ale klub Šachťar predovšetkým spätý s baníkmi Doneckých uhoľných baní. A boli to práve títo baníci, kto vyprodukoval peniaze, z ktorých sa kúpili zahraničné hviezdy pre klub. Klub je regiónu dlžný veľmi veľa!

To čo sa ale udialo v posledných mesiacoch pri presune klubu je však zrada na klube, regióne a najmä na fanúšikoch. Nikto z nich nechápe, prečo sa Šachťar Doneck presunul práve do Ľvova, hlavného centra ukrajinského nacionalizmu. Veď väčšina fanúšikov Šachťaru odmietala ľvovskú predstavu o Ukrajine a uvedomuje si, že tieto dve mesta reprezentujú aj presne opačné smery ukrajinskej politiky. A nevadí snáď hráčom či funkcionárom klubu, akú mienku o ľuďoch z Donecka majú v Ľvove? Zdá sa, že nie!

 

            Majiteľ klubu a jeho záujmy

 

Žiaľ, v dnešnom svete nie je podstatné, čo si myslia dlhoroční fanúšikovia klubu, ale čo si myslí majiteľ. Zahraničným legionárom je tiež úplne jedno, či hrajú za Doneck alebo za Ľvov a spätosť klubu s určitým regiónom pre nich očividne nemá žiadnu hodnotu, pokiaľ dostanú dobre zaplatené. V dnešnom futbale platí pravidlo: vymeniť možno nielen hráčov, ale i fanúšikov bez ohľadu na ich názor, len vlastníctvo majiteľa klubu je nedotknuteľné. Majiteľom klubu Šachťar Doneck je Rinat Achmetov, známy oligarcha z východnej Ukrajiny. Tak ako ostatní oligarchovia, aj on sa obáva, že by niekedy na Ukrajine mohol nastúpiť niekto, kto by obmedzil bezbrehú politickú moc privatizačnej oligarchie. Preto sa aj R. Achmetov, bývalý spojenec prezidenta V. Janukovyča, pridal na stranu protiruského ukrajinského ultranacionalizmu.

Na nešťastie, na Ukrajine vládne privatizačná oligarchia už desaťročia neobmedzene, ovláda politické strany i ekonomiku a najviac zo všetkého sa obáva niekoho, kto by mal vysokú podporu verejnosti a s podporou ľudu by sa na nich mohol stať nezávislým. Práve v Rusku moc privatizačnej oligarchie obmedzil V. Putin. Iste, ruský model vlády si určite zaslúži mnoho kritiky, ale práve vďaka posilneniu štátnej moci a nastoleniu určitého poriadku vo vzťahoch k oligarchii je dnes Rusko mnohonásobne bohatšie než Ukrajina. Dokonca aj Bielorusko má približne dvakrát väčší HDP na 1 obyv. než Ukrajina (hoci pri rozpade ZSSR štartovali z rovnakej línie): http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita#cite_note-5 . Oligarchický model Ukrajiny je však na rozdiel od režimu V. Putina bližší aj finančným skupinám, ovládajúcim EÚ a preto sa i Brusel v občianskej vojne nezakryto postavil na stranu oligarchov a ultranacionalistov. Ako obyčajne, bez ohľadu na názor obyvateľov EÚ…

Presun Šachťaru do Ľvova má ale tiež určitý dôvod: R. Achmetov sa kvôli zachovaniu vlády oligarchie na Ukrajine, medzi ktorú sám patrí, potreboval votrieť do priazne ukrajinským ultranacionalistom. Musel ich presvedčiť, že je „dobrý Ukrajinec“. A tak presunul svoj hviezdny klub do ultranacionalistického Ľvova. Skutočným fanúšikom Šachťaru krváca srdce, keď vidia, že okrem svojich vybombardovaných domov, škôl a nemocníc v Donecku strácajú aj klub, s ktorým sa cítili tak veľmi spätí.

R. Achmetov mohol voči fanúšikom klubu postupovať aspoň trochu taktnejšie. Nemusel odoslať svoj klub až do Ľvova, kde sa koncentrujú hlavne neprajníci Šachťara, ale mohol určiť, že domáce zápasy sa budú hrať v nejakom menej nacionalistickom meste, ktorý majú pod kontrolou nacionalisticko-oligarchické sily P. Porošenku, alebo hoc aj niekde v zahraničí. Ľvov je mestom, s ktorým sa fanúšikovia Šachťaru identifikujú úplne najmenej. Dokonca aj na Slovensku, kde nie sú regionálne vzťahy natoľko vyhrotené, by fanúšikovia Košíc cítili rozdiel, či by hrali Košice svoje zápasy v Ličartovciach, Poprade alebo v Bratislave. V Ličartovciach by určite po Košičanoch nikto nevykrikoval „šaleny východ“.

 

            Futbaloví funkcionári a ich „etika“

 

Žiaľ, trend obmedzovať šport na peniaze, je vlastný súčasnému finančnému systému, vládnucemu vo svete. Záujmy bohatých majiteľov klubov majú prednosť pred všetkým, aj pred reprezentáciou. Zažilo to i Slovensko: pri účasti Slovenska na OH 2000 v Sydney, kam niektoré kluby odmietli pustiť slovenských reprezentantov kvôli kvalifikácii klubov v európskych pohároch. Podobne bol preložený i kvalifikačný zápas na MS 1998 Slovensko – Česko z dohodnutého termínu v máji 1997. Zápas sa presunul jednostranným rozhodnutím medzinárodných futbalových funkcionárov , keďže dvoch českých reprezentantov potrebovala v tom istom čase česká reprezentácia aj nemecký klub Schalke 04 Gelsenkirchen. Je zrejmé, že Slovensko by na MS 1998 nepostúpilo bez ohľadu na termín zápasu a českí legionári nemeckému klubu v Pohári UEFA veľmi pomohli. Ale existujú aj ďalšie príklady jednostranných rozhodnutí, ktoré by sa dali spomenúť pri dnešnej kríze na Ukrajine.

UEFA by sa mala postaviť k tomu, čo sa deje na Ukrajine oveľa jednoznačnejšie. V roku 1992 napr. vylúčila kvôli vojne na Balkáne zo záverečného turnaja Majstrovstiev Európy Juhosláviu, ktorá sa kvalifikovala a povolala Dánsko, ktoré v kvalifikácii vypadlo práve s Juhosláviou. Dáni sa vďaka tomu stali v roku 1992 majstrami Európy! V roku 1999 zase UEFA jednostranným rozhodnutím vylúčila z európskych súťaží juhoslovanského vicemajstra Obilič Belehrad, zrejme, aby tým podporila akciu NATO v Kosove. Avšak zatiaľ čo v roku 1992 sa pri svojom rozhodnutí UEFA ešte mohla odvolávať na iné organizácie, ktoré zaviedli sankcie voči Juhoslávii, pri vylúčení Obiliču v roku 1999 sa rozhodla sama, vraj z „etických dôvodov“. Je známe, že klub vlastnili srbskí ultranacionalisti, ale čosi podobné platí aj niektoré dnešné kluby na Ukrajine…

Konanie majiteľa Šachťara Doneck je absurdné, je však do dôsledkov dovedeným príkladom toho, kam môže súčasný vývoj vo futbalovom svete viesť. Nad podobným vývojom sa treba zamyslieť!

 

 

 

Vojna nie je riešenie!  

26.02.2022

Vo štvrtok ráno 24. februára prezident Vladimír Putin rozhodol o vykonaní špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Bez ohľadu na to, čo tomuto vývoju predchádzalo, ide o protiprávny krok, ktorý treba odsúdiť. Vojna je vždy zlom, nikdy nie je riešením! Akty vojnového násilia a straty na ľudských životoch treba čo najskôr zastaviť! Zhoršovanie vzťahu Ruska [...]

Predvolebné sľuby poslancov a obranná dohoda s USA

07.02.2022

V Národnej Rade SR sa v najbližších dňoch bude hlasovať o návrhu dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (parlamentná tlač 879). Ide o veľmi zásadné hlasovanie pre budúcnosť Slovenska a práve pri ňom by si poslanci mali prečítať čl. 2 ods. 1 ústavy: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov [...]

Prezidentka a ľudské práva: Dubaj verzus Peking

04.02.2022

Jedným z hlavných problémov Slovenska v posledných rokoch je extrémny dvojaký meter, ktorý sa objavuje pri najrôznejších témach – od privilégií politikov počas pandémie až po ochranu detí. Tento meter cítiť zvlášť silno pri hodnotení situácie s ľudskými právami v zahraničí. Príkladom takého postupu bolo rozhodnutie Z. Čaputovej necestovať na [...]

nemecko, polícia, polizei

Nemecká polícia zastrelila muža, ktorý sa s mačetou vyhrážal v knižnici

23.04.2024 23:40

Podľa vyhlásenia bol tento muž polícii známy už skôr. Jeho motív vyhrážania sa v knižnici zatiaľ nie je objasnený.

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Branislav Fábry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 2247083x
Priemerná čítanosť článkov: 5632x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy